Школа Smart – Arduino & Raspberry Pi

 Цифровий мультиметр
Утилізація батарейок


    Точного визначення поняття «мультиметр» не існує, оскільки мультиметром можна назвати будь-який прилад, здатний вимірювати кілька параметрів. На практиці мультиметрами називають прилади для вимірювання постійних і змінних струмів, напруг і опору резисторів на постійному струмі. Деякі мультиметри дозволяють вимірювати ємність конденсаторів, температуру, продзвонювати електричні ланцюги і визначати справність діодів і транзисторів. 

   Цифрові мультиметри споживають дуже мало електроенергії, тому здатні працювати без заміни батарей кілька років, а при частій роботі - декілька місяців. 

Як працювати з мультиметром? 
Спочатку розглянемо його інтерфейс та функції які ми можемо виконувати задаючи регулятором певні значення: 
ACV - Функція вимірювання змінної напруги (2 положення 200 і 750 Вольт). Ставимо максимальну межу 750 В для домашньої електромережі.
DCA - Функція вимірювання величини сили постійного струму або ампер. У практиці не використовується, тому що призначена для визначення маленьких струмів.
hFE - Вимірювання коефіцієнта передачі транзистора (для радіоаматорів).
Генератор прямокутних імпульсів, також для радіотехніків.
«Продзвон» для визначення цілісності ланцюга або дроту. У цьому положенні при замкнутих клемах пищить звуковий сигнал і показує опір в Ом, у випадку якщо ланцюг замкнутий, тобто не пошкоджений.
Функція вимірювання опору в 5 максимальних межах: 200 Ом, 2000 Ом або 2 кОм, 20 кОм, 200 кОм, 2000 кОм або 2 мОм. Найчастіше в практиці використовується два положення 2000 Ом і 2000 кОм.
DCV - вимірювання постійної напруги в рамках п'яти максимальних меж: 200 мВ, 2000 мВ або 2 В, 20 В, 200 В і 1000 В.
Примітка: Якщо на дисплеї приладу одиниця - неправильно виставлена межа, якщо мінус - поміняйте місцями клеми, якщо батарейка - вона сіла в мультиметрі.

Як продзвонити мультиметром

   Ставимо перемикач в режим прозвонки, і замикаємо клеми, прилад повинен подати звуковий сигнал і вивести на екрані значення: або нуль, або трохи вище. Звуковий індикатор сигналить лише до 80 ОМ. Після цього перевіряємо з двох сторін на цілісність електричну схему та її сполуки.

Як мультиметром виміряти напругу

   У домашній електричній розетці мультиметром можна виміряти тільки змінну напругу з виставленням верхньої межі 700 Вольт. Блоки живлення та акумулятори необхідно заміряти з дотриманням полярності в режимі вимірювання постійної напруги, виставивши з запасом верхню межу.

Як перевірити акумулятор мультиметром

   Відразу можна зазначити, що для того щоб ефективно перевірити автомобільний акумулятор необхідна спеціальна навантажувальна вилка, яка заміряє напругу під навантаженням, інакше якісно визначити стан акумулятора автомобіля неможливо.

   Для звичайних пальчикових акумуляторів для перевірки стану необхідно перемикач поставити на саму максимальну межу виміру постійного струму і буквально не більше ніж на півсекунди замкнути його дротиком, щоб встигнути розглянути показання на екрані. Не тримайте більше 0.5 сек. Це може викликати поломку або погіршення експлуатаційних характеристик акумуляторів.

   Для 1-2 вольтів справних акумуляторів струм короткого замикання повинен бути не менше 2 Ампер. Якщо він менше 1 Ампера, тоді доведеться купувати новий або використовувати його для пультів управління побутовою технікою в будинку.


Як виміряти опір мультиметром

   Відразу хочу сказати, що опір ні в розетці, ні в батарейці ви не зможете виміряти. Але з легкістю можна його визначити, наприклад, у електричній лампочці або в обігрівачі, це потрібно для визначення їх цілісності та працездатності.

   Правильно обраний мультивимірювальний  прилад, може стати незамінним кишеньковим помічником.



Перевірка напруги

  Перевірити напругу на батарейці абсолютно безпечно для людини і використовуваного ним тестера. Батарейка швидше за все теж не постраждає. Зате можна буде навчитися на цьому прикладі такої важливої речі, як полярність напруги.
  У мультиметра є два щупа. Один з них червоний, і це традиційно так званий плюс. Чорний дріт фактично є загальним, і на лицьовій стороні він позначається, як COM (common). Це земля або, як її ще називають, мінус. При цьому гнізд в тестера зазвичай три або чотири. Чорний дріт зазвичай знаходиться на одному місці, а червоний пересувається по використовуваної шкалою і виду робіт. Зазвичай це стосується як раз струмів і напруг, а всі інші роботи проводяться в будь-якому стані.
  Виставляємо діапазон позитивних напруг. Для цього знаходимо на лицьовій панелі букву V з прямою рискою біля неї, під якою знаходиться три точки . Дивимося номінал батарейки з ставимо такий діапазон, щоб ця цифра гарантовано потрапила всередину. Деякі цифри на лицьовій панелі в розділі постійних напруг предваряются буквою m. Це означає, що мова йде про тисячних частках – милливольтах. Це дозволяє підвищити точність вимірювань у багатьох випадках, де мова йде про слабких напругах.
  Червоний щуп притуляється до позитивного полюса батареї, а чорний – до негативного. Після цього на екрані повинен з’явитися номінал з невеликими відхиленнями. Якщо полярність переплутана, то цифра буде негативною. З акумулятором телефону буде теж все просто. 
  На корпусі батареї зазвичай є три контакту, і лише один з них – найчастіше лівий – є джерелом напруги. Два інших – земля. Напруга, природно, позитивне.

  Далі дійте згідно з вказівками, наведеними вище. Номінал батареї зазвичай не надписаний її корпусі. Наприклад, це може бути 3,5 Ст. тобто ставимо на мультиметре діапазон до 20 Ст. Також можна перевірити заряд батарейки непрямим шляхом. З падінням запасеної енергії зменшується вольтаж. Ось чому в побуті говорять, що батарейки «сіли».













БАТАРЕЙКАМ – УТИЛІЗАЦІЯ!
  Однією з найбільших екологічних проблем є зростання обсягів використаної електроніки та супутнього обладнання, серед яких особливу загрозу становлять відпрацьовані батарейки.
  Батарейки – це хімічні джерела струму, елементи яких вступають у реакцію, що під дією заряду перетворюється на електричну енергію. Ці елементи є токсичними та небезпечними, оскільки містять:
- свинець (накопичується в нирках, спричинює нервові розлади, захворювання мозку);
- кадмій (є токсичним для легенів та нирок);
- ртуть (послаблює зір, слух, призводить до захворювань органів дихання, рухового апарату);
- нікель і цинк (спричинюють дерматити);
- луги (зумовлюють опіки слизових оболонок і шкіри).
  Батарейки не знешкоджуються методами утилізації звичайного сміття і потребують спеціального оброблення для знешкодження. Розкладання однієї неправильно утилізованої пальчикової батарейки триває понад 20 років.
  Одна відпрацьована батарейка, потрапляючи у довкілля, забруднює 400 л води або 20 м2 ґрунту.
  Ще в 2006 році в Україні було ухвалено базовий Закон у цій сфері – «Про хімічні джерела струму», який вперше окремо врегулював поводження з цим видом відходів. Але він так і залишився законом, який не виконується. Сьогодні, замість широкої мережі приймання та утилізації, Україна має лише поодинокі спроби громадськості своїми силами реалізувати ті завдання, які, за цим законом, мають виконувати спеціальні підприємства. Зокрема, Всеукраїнська екологічна ліга в числі перших почала роботу з налагодження належної утилізації відпрацьованих батарейок.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Бажаєте вставити картинку в коментар? Для цього скористайтеся тегом
[im#]посилання на зображення[/im] - якщо картинка велика.
[im]посилання на зображення[/im] - якщо картинка маленька.
Картинка повинна знаходитися в Інтернеті, і її адреса повинна закінчуватися на jpg, gif або png або скористайтесь сайтом http://goo.gl/t0z1ux